September 2025
Een verkoelend huis ontwerpen
Column Dirk Follet
Terwijl ik dit schrijf zijn we net halverwege ons verblijf op een Kroatisch eiland en ineens slaat de hitte toe. Zonder genade. Ik denk met heimwee terug aan gisteren, toen ik blauwbekkend en bibberend uit het azuurblauwe water kroop na een halfuurtje snorkelen, om dan onder een handdoek langzaam weer op te warmen. Het huisje waar we zitten is oud: hele dikke muren, nauwelijks ramen. En toch is het binnen te warm. Mijn schoonvader heeft het net gerenoveerd en heeft veel te weinig isolatie in het dak gestopt. Schoonouders! Ik zou de airconditioning kunnen inschakelen, maar airco mist de elegantie van een oplossing waarbij we de elementen die van nature voorhanden zijn mooi benutten.
Ik ben een romanticus, dus mijn gedachten dwalen als vanzelf af naar de verschillende mogelijkheden om het klimaat hier binnen beter te houden. Net als andere ingenieurs heb ik weinig zelfbeheersing als het gaat om het oplossen van problemen. Ik begin vanzelf te conceptualiseren. Zou ik onder de parkeerplaats een grote regenwaterbuffer kunnen installeren en de verdampingswarmte kunnen gebruiken om het hier aangenaam te houden? Met leidingen in de vloer, die ook bruikbaar zijn tijdens de winter, zodat mijn schoonouders hier vaker kunnen komen. Oké, dan moeten we wel ongeveer alles slopen wat net gerenoveerd is, maar dat is een conceptueel detail waar ik makkelijk overheen stap. Het is ook een kans om die krappe keuken een beetje beter te organiseren. Ik vraag me ook af of het temperatuurverschil tussen dag en nacht niet geautomatiseerd kan worden. Ik heb daar wel wat ervaring in. Gisteravond was het 20 °C, heerlijk lijkt me dat. Met die kleine raampjes op de verkeerde plek en de bestaande indeling is dat natuurlijk niet zo eenvoudig. Misschien zou een mechanisch ventilatiesysteem hier een uitweg kunnen bieden. Maar al die oplossingen schuren een beetje. Dat schuren is al een tijdje in mijn hoofd aan de hand. Dat het hier zo warm is, komt ook omdat we met alle techniek die we als mensheid overal inzetten, onze planeet verprutst hebben. Waarom zou meer en nieuwe techniek met meer afval en CO2 , beter zijn dan de airco te voeden door een kolencentrale? We weten allemaal dat bij claims over klimaatneutraliteit meestal een paar essentiële zaken worden weggelaten.
Hoewel ik heel erg van techniek hou en er blij van word, stoort het feit dat wij techneuten en innoveerders altijd meer beloven dan we leveren. Ik wil geen conservatieve oude man worden, en zonder het antwoord te weten ben ik al langer aan het denken hoe we anders naar de dingen kunnen kijken. Een ander conceptueel wereldbeeld engineeren. Ik weet zeker dat ik niet de enige ben. Want het bloed kruipt waar het niet gaan kan.
Dirk Follet bedenkt en realiseert gebouwen die de schijn hooghouden dat de wereld eenvoudig is.
Reageren? @dirkfollet, vvplus@follet.nl.
Meer weten over innovatieve technieken en ontwikkelingen?
Meld u dan nu aan voor onze gratis nieuwsbrief.