VV01 cover 600
18 december 2025

Netbeheerders mogen van ACM voorrang blijven geven aan maatschappelijke projecten

Hybride warmtepomp is een netontlaster die tempo verduurzaming erin kan houden

netbeheerder

Netbeheerders kunnen ook na 1 januari 2026 maatschappelijke projecten voorrang blijven geven bij de toegang tot het volle stroomnet. Dat staat in het nieuwe prioriteringskader dat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft vastgesteld. Dat pakt volgens de Vereniging voor Duurzame Warmte nadelig uit voor onder andere woningcorporaties en particuliere woningeigenaren die lager op de prioriteitenlijst  blijven staan als zij willen elektrificeren. Die zouden daarom vol in moeten zetten op hybride warmtepompen die het net juist ontlasten.

Het nieuwe prioriteringskader bepaalt hoe netbeheerders de schaarse transportcapaciteit op het stroomnet verdelen. Volgens bestuurslid Manon Leijten van de ACM is het door de steeds langere wachtrijen voor toegang tot het stroomnet belangrijk dat maatschappelijke projecten zo veel mogelijk doorgang kunnen vinden. Initiatieven die zorgen voor meer ruimte op het net worden als eerste aangesloten. Daarna is er voorrang voor sectoren en activiteiten met een belangrijke maatschappelijke functie – zoals nieuwbouwwoningen, ziekenhuizen, scholen en defensie – zodat deze zoveel mogelijk doorgang vinden.

Nieuw prioriteringskader

De aanleiding voor het vaststellen van een nieuw prioriteringskader is een uitspraak van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb). Volgens de rechter is de ACM bevoegd om een prioriteringskader vast te stellen, maar moest de toezichthouder beter onderzoeken en motiveren wélke partijen voorrang moeten krijgen. Dat heeft de ACM met het nieuwe kader gedaan.

Voorrangsregeling pakt nadelig uit voor corporatiewoningen

Volgens Vereniging duurzame warmte pakt de voorrangsregeling nadelig uit voor woningcorporaties die verduurzamingsprojecten willen starten. Ook een huiseigenaar die een volledig elektrische warmtepomp wil installeren in een congestiegebied komt waarschijnlijk onderaan de lijst te staan. Dat kunnen deze partijen omzeilen door vol in te zetten op hybride warmtepompen. Die kunnen wél direct geïnstalleerd worden, óók in wijken met netcongestie.

Hybride ontziet het elektriciteitsnet

Tijdens piekmomenten op het net, dat is vooral als het buiten kouder wordt, schakelt een hybride warmtepomp indien noodzakelijk namelijk over op gas. Daardoor wordt het elektriciteitsnet juist ontzien en blijft het comfort behouden , aldus de Vereniging. Dat zorgt ervoor dat de nieuwe wachtlijstsystematiek die de netbeheerders van het ACM moeten hanteren niet onbedoeld de verduurzaming van bestaande woningen vertraagt.

Lees ook: